.Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri.Prof.dr.Cenk Yaltırak

Bandırma kent Konseyi Afet Çalışma Gurubu Başkanlığı tarafından Dernek genel Başkanımız Mustafa Gürsoy tarafından Önerilen Projenin Bandırma Kent Konseyi Başkanlığı tarafından Kabul Görmesi 17 Eylül Üniversitemiz İle yapılan görüşmeler ve olumlu dönüşler alınması Bandırma Belediyemizinde desteği ile gerçekleştirilen Prof.Dr.Cenk Yaltırak Hocamızın da zaman ayırıp Bandırmada bu çalışmalara katılması olası Marmara Depreminin olacağı yerleri 3 boyutlu olarak gözler önüne serdi.Ülke Genelinde İlk defa Bir İlçede gerçekleştirilen Afet Çalıştayı Bandırmamızın Afetselliğini Masaya yatırmamıza ve sonuçlar almamıza olanak sağladı..Çalıştayın sonuçları önümüzdeki günlerde 17 Eylül Üniversitemiz tarafından Resmi Kurumlara bilimsel veriler halinde rapor halinde sunulacak..

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Bandırma Belediyesi , Kent Konseyi ve Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Marmara bölgesinin deprem riskinde olduğunu söyleyip uyarılarda bulunarak, “Tedbirler almıyorsanız, Marmara’yı ve evinizi bırakıp gidin” dedi.

Konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak önemli uyarılarda bulundu.

“AKLI BAŞINDA OLAN MARMARA’DAN GİTSİN”

Depreme karşı önlem ve tedbir almazsanız Marmara’yı ve evlerinizi bırakıp gidin diyen Prof. Dr. Yaltırak, “Geliyoruz bakıyoruz salon bomboş. Yani ölüme razıyız. Razı geliyoruz. İşin kötü yanı doktor da razı geliyor. Doktorda bizi masada bıraktı. O zaman başka bir çare yolu öneriyorum, aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın, ne mülk bıraksın, hepsinin değeri varken hepsini sarsın gitsin. Kendisi için, ailesi için çocukları için. Yok ben buradan gidemem, bunların hepsi hikaye. Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi bu da öyle bir şey. Kötü bir şey ama gerçek yani. Onun için gerçekten kaçmayın yüzleşin gerçekle. Tedbirler alın, önlemler alın. Yenileyeceksiniz, yenileyemiyorsanız bırakın gidin. Ölmeyin. Tabut almadı ya ev aldık. Kirada oturanlar hiç oturmasın. Nem olmuşsa, sütunlara su almışsa, en alt katlar nem almışsa, karnabahar gibi olmuşsa duvarlarınız oturmayın yani. Bina içeriden çürümüştür yani. Çaresiz değilsiniz, asıl çaresizliği kendiniz yapıyorsunuz. Tedbir alın bilimi doğru takip edin” şeklinde konuştu. Çalıştaya Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal ve Bandırma Belediye başkanı Tolga Tosun da katılım sağlayarak çalışmaları yerinde incelediler.İlçe Bazında ilk defa yapılan bu çalışma diğer ilçelerde de yerel ölçekte yapılması açısından örnek teşkil etme açısından önemli bir faaliyettir.Afet Çalışma Gurubu Olarak aynı çalışmanın diğer ilçelerimiz de de gerçekleşmesi için Balıkesir Kent Konseyi Başkanlığında girişimlerde bulunulacağı genel Başkanımız Mustafa Gürsoy tarafından bildirildi.Hepimize Afetsiz günler diliyoruz..