Etna Yanardağı.

ÇANAK ÇÖMLEK PATLADI-ETNA’NIN KARNI ÇATLADI
Etna’nın insan psikolojisine etkileri vardır.
Transatlantic, transpacific türünden kocaman gezinti gemilerinin güvertesinde müşterilerin yarısını oluşturan, adı sanı bilinmeyen vatanperver, milliyetperver ve de frolaynperver Türk dolar milyarderleri, geceleri Messina Boğazından geçerken, güverteye çıkıp,
“♪ Akşam olunca yârelerim sızlar♪”
Şarkısını dinlerken, en çok sevdikleri şey Etna’nın ışıklı gösterisine kadeh kaldırmaktır. Bu açıdan bakılınca en az 1500 $ eden bu görüntü, aslında Akdeniz turlarını çekici hale getiren en önemli nedenlerden biridir. Bu yüzden bizim hanzo milyarderler ise,
-♪ Hyaaakgkdeniiiz Hyaaakgkşamlariiii Bir Baaşkgkaaa Olüyüüüür ♫
Şarkısını yeğlemektedirler. Not: Artık Türkçede “kgk” diye bir “ses” var. Biliyor muydunuz?
Gerçekten de Akdeniz’in ortasında bir yanardağ biraz garip durmuyor mu?
Böyle havai fişekler ve meşale alayları şeklinde aşağılara inen lavlar seyredenler için eğlenceli olsalar da, orada Etna’nın eteklerinde şarapçılık yaparak geçimini sağlayan Sicilyalı köylüler, Zırt pırt,
-Lavlar geliyor. Boşaltın Köyü!
Anonsları yüzünden bizar olmuşlardır. Bereket versin Sicilyalı Mafya Babaları Amerika’dan, Kolambiya’dan, Meksika’dan emirler vererek, dozerlerini yeni lav kanalları açmak ve arada bir geldikleri Villalarını ve de bu arada Yerleşkeleri kurtarmak üzere dağa göndermektedirler.
Keşke herkesin böyle bir yanardağı olsa.

Ama kazın ayağı öyle değil.

İtalya Çizmesinin batı sahillerinden Kuzeye doğru çıkıldıkça sıra ile Stromboli, Vulcano ve Vesüv diye adlandırılan volkanların lav bileşimleri asitleşmeye başlar. Bu da patlama zaman aralıklarını ve dolayısı ile patlama şiddetlerini artırır!
(İtalya Çizmesi deyince aklıma geldi. Temel Cemal’e sorar: Ula sen İdalya’ya cittun. Yakundan pakunca gercegden da Çizme cibi mi cörüneyi?)

Etna’nın bu kadar derinlerden homurdanması El Nino’ya geçtiğimiz bu günlere denk gelmesi bakımından ilginçtir. Belki de
-Koş vatandaş koş. Asrın patlaması yaklaşıyor! Şeklinde bir turizm hareketi ile olayı şenlendireceklerdir. Bu arada adamın birisi de dağa tırmanırken yakalanınca, Karabineri’ye şöyle demiş,
-Karişma Karabineri. Köyün Kenarundan kaçup kraterin kenarında krakerimi kavuracağum. Yine de neden bunu yaptığı anlaşılamamıştır. Şimdi uzamanlar 9K şifresini çözmeye çalışmaktadırlar.
Etna, İtalya’ya böyle turistik katkılar koyarken, onun büyük dedesi sayılan Vesüv ise, sadece Napoli için değil, tüm ülke için tam bir karabasandır. Bu son zamanlarda Naplle Universitesi Jeofizik Bölümü çalışanlarından kurulan bir ekip, üst teknoloji ürünü aletlerle Vesüv’ü gözetime almış bulunmaktalar. Diğer taraftan Vesüv Belediyesi ise Şehrin terk edilmesi konusunda halkı teşvik etmekte ve hızlı boşaltma provaları yapmaktadır.

  • Yazıları

Prof.Dr.Uğur KAYNAK: Elazığ’da doğdu. İlk, Orta ve Lise Öğrenimlerini aynı kentte yaptı. 1965 yılında İ.Ü.F.F. Jeofizik-Jeoloji Lisans, 1977 yılında Ms.D. çalışması yaptı. İki yıl aynı bölümde asistan olarak çalıştı. Kendi isteği ile ayrılarak Yedek subaylık hizmetini Lüleburgaz’da Ulş. Yd. Sb. olarak yaptı. 1967 yılında Cizre’de 742 ve 753 No’lu sahalarda petrol jeolojisi etütleri yaptı. Ankara Beynam kömür ocaklarında şantiye şefi olarak çalıştı. 1969 yılından itibaren Etibank Maden Aramalar Dairesinde Jeofizikçi, Kamp Şefi, Baş Mühendis ve Şantiye Şefi olarak 9,5 yıl çalıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığın tarafından, üretimi artırıcı çalışmalarından dolayı iki kez ödüllendirildi. 1978 yılında Elazığ DMMA’da, YÖK Yasasından sonra Fırat Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1984 yılında Yrd. Doç. Dr. olarak Yıldız Üniversitesine atandı. Kocaeli Üniversitesinden 2000 yılında Kadrolu Profesör olarak emekli oldu. Evli ve iki doktor babası olan U. Kaynak’ın 59 adedi depremle ilgili olmak üzere 150’den fazla yayını bulunmaktadır.

Bir cevap yazın